* ukoliko koristite kontaktne leće, a željeli biste napraviti kontrolu vida za naočale, morate odpauzirati 24 h od nošenja kontaktnih leća, te na kontrolu vida doći sa naočalama.
OBAVEZNO ne nositi meke kontaktne leće 24 h prije pregleda. Ukoliko se radi o polutvrdim kontaktnim lećama pauziranje se vrši prema preporuci očnog specijaliste. U slučaju da nemate naočale koje možete koristiti za vrijeme pauziranja od kontaktnih leća, preporuča se da kontaktne leće ne nosite tokom vikenda, te se naručite na kontrolu vida u ponedjeljak u prijepodnevnim satima.
ponijeti stare nalaze od kontaktnih leća i naočala (ako ih imate).
Kod odraslih osoba, ukoliko se pojave smetnje kao što su:
potrebno je ODMAH posjetiti okulistu.
Kod djece, ukoliko se pojave smetnje kao:
potrebno je ODMAH posjetiti okulistu.
Neovisno o prisutnosti navedenih signala, a posebno ako u obitelji postoje određene bolesti oka, prvi pregled se obavlja u prvoj godini života, a drugi oko treće kada vid dosegne određeni stupanj razvoja.
Dolaskom na specijalistički oftalmološki pregled vida, specijalist oftalmolog provjeriti će vaš vid (napraviti refrakciju – odrediti dioptriju ukoliko postoji) te izmeriti dioptriju na autokeratorefraktometru(kompijutorski pregled vida)
Pregled oka obično započinje pitanjima o povijesti bolesti i mogućim tegobama u vezi očiju koje možda osjećate. Vrlo je bitno za pregled da ponesete svu dosadašnju medicinsku dokumentaciju kako bi oftalmolog mogao pratiti dosadašnje stanje.
Nakon toga, oftalmolog pomoću posebne svjetiljke radi brzi pregled oka, da bi utvrdio jesu li su vanjski dijelovi oka urednog izgleda i normalne funkcije.
Potom se mjeri vidna oštrina, ispituje je li potrebna korekcija (naočalama ili kontaktnim lećama) te ima li znakova očnih bolesti. Mogući poremećaji mogu biti kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam, slabovidnost i sl.
Kontrolni pregled služi za praćenje stanja pojedine bolesti, primjerice za kontrolu očnog tlaka, uslijed nekih upalnih stanja oka, kada liječnik prati razvoj, određuje terapiju i sl.